Lê Quan Ninh at vs.Interpretation 2016-le-quan-iv-poster.jpg

An Interview with Lê Quan Ninh

vs. Interpretation 2016

Our series of video interviews continues with the ninth in our series. Lê Quan Ninh is a French-Vietnamese percussionist who performed solo, as well as in a group performance with George Cremaschi and Julyen Hamilton. Next month we will be offering the final interview of this series, featuring the artist Christine Abdelnour.

ʀᴇᴀᴅ ᴀʀᴛɪᴄʟᴇ …
čᴇsᴋʏ …

Viral Ecologies

Kuai Shen

Artist Residency

Kuai Shen is a naturalist and media artist who has been studying ants for over 16 years. His installations explore the interspecies relationships in the natural / artificial continuum, inspired by the emergence and self-organization of ants, and also by the subjective intertwining of parasites, microorganisms and viruses in relation to the forces of becoming. During his Prague residency he will work  on a new project based on the potential relation of swarm-based acoustics with bioacoustic city glitches, exploring stochastic generation and bottom-up granular processing by amplifying the sounds of urban insects and the drones of city life.

ʀᴇᴀᴅ ᴀʀᴛɪᴄʟᴇ …
čᴇsᴋʏ …

Strakonice-p_foto_veronika_brunova.jpg

Making Your City Your Own

Let’s Revive Strakonice
Strakonice

Strakonice was settled in the latter half of the 12th century, and boasts a moated castle on the Otava River, but the large-scale urban reconstruction of the 1970s demolished many of the historical buildings that had given the town a fairy-tale quality typical of many old Czech towns. Jan Freiberg, a founding member of Oživime si Strakonice and a Strakonice native, helped sparked debates about “… the use of public space in a small town where symbolic sculptures from the 19th century are often used, leaving no room for new ways to grasp public space, ” and he realizes that the problem “… ran deeper and was related to the entire community being incapable of handling its history or future.”

ʀᴇᴀᴅ ᴀʀᴛɪᴄʟᴇ …

Diana Winkler — Kabinet Chaos-planeta-chaos-dianawinklerova2.jpeg

Planeta Chaos

Střítež u Poličky

Střítež je běžná osada nedaleko Poličky. Vstoupíme-li do dvora u jednoho z nenápadně působících domů, ocitneme se na Planetě Chaos. Jeho duší jsou umělkyně Veronika Šrek Bromová, která vede galerii, pořádá sympozia a zabývá se organickým farmařením a její manžel Ivan Šrek, který se věnuje mimo jiné práci se dřevem, což je vidět všude okolo. Součástí Chaosu jsou také dvě malé děti. Patrový dům s pavlačí i zahradní struktury se postupně organicky proměňují a přizpůsobují potřebám domácích i návštěvníků. Propojenost života, tvůrčích a organizačních aktivit je zde velmi těsná. Koncepce prostoru se rodila z inspirace myšlenkami eko-sociologa Bohuslava Blažka, Václava Havla i Timothy Learyho.

ʀᴇᴀᴅ ᴀʀᴛɪᴄʟᴇ …
čᴇsᴋʏ …

Ruiny-Černý trojúhelník a Koudelkův pohyb v saturnských kruzích Miloš Vojtěchovský se pokusil v blogu projektu Na pomezí samoty interpretovat poslední rozsáhlý fotografický cyklus Vestiges Josefa Koudelky v souvislostech probíhající ekologické planetární krize. Koudelkovy panoramatické cykly černobílých obrazů mediteránních ruin, jeho "geo-topologie zjizvené země hroutící se západní civilizace" srovnává s postindustriálními krajinami severní a střední Evropy, kterým se věnoval Koudelka v 90. letech. Full article …